SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Adımla Başlar, 1919 Çocuk Ve Gençlik Korosu´nun Muhteşem Konseri Dinleyenleri Coşturdu

Bir Adımla Başlar, 1919 Çocuk Ve Gençlik Korosu´nun Muhteşem Konseri Dinleyenleri Coşturdu

         Valimiz Sayın Osman Kaymak, 02.05.2019 Perşembe günü saat 13.00’da, 70 okuldan 1919 öğrencinin 85 müzik öğretmeninin rehberliğinde oluşturduğu ´Bir Adımla Başlar, 1919 Çocuk ve Gençlik Korosu´nun, Milli Mücadele´nin başlangıç tarihi olan 19 Mayıs 1919´un 100. Yılı kapsamında Yaşar Doğu Spor Salonu´nda sunduğu konseri dinledi.

         Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a gelerek Milli Mücadele´yi başlattıkları yılın 100. Yılındayız. Bu coşkuyu Samsun olarak değişik etkinliklerle yaşamaya, yaşatmaya çalışıyoruz. O anlamda bir dizi programlar yaptık. İnşallah bu coşku ve kutlamalar 19 Mayıs günü doruğa ulaşacaktır. Bu çerçevede inşallah Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilimize teşrif edecekler. Kültür Bakanlığımızın hazırlamış olduğu sahne programı bu salonda Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla 19 Mayıs akşamı sahnelenecek. Her gün değişik bir etkinliğe Samsunumuz ev sahipliği yapıyor. Bu etkinliklerimiz yıl boyu devam edecek.” dedi.

         Amacımızın en başında 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarının başlatmış oldukları bu Milli Mücadele ruhunu Samsun’dan tüm Türkiye’ye ve dünyaya yaymak olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Atatürk Samsun’a çıktığında Türkiye Cumhuriyeti Devleti yoktu. Osmanlı Devleti yıkılmış ve Anadolu’nun pek çok şehri İstanbul´da dahil işgal altında idi. Tamamen Anadolu’da karabulutlar, umutsuzluk ve yokluk hüküm sürüyordu. Atatürk ve Silah Arkadaşları Samsun’a çıkarak Milli Mücadele meşalesini yakarak Türk Milleti’nin esir edilemeyeceğini, yok edilemeyeceğini bütün dünyaya gösterdi. Atatürk ve Silah Arkadaşları, dedelerimizle, ninelerimizle, kadınıyla, çocuğuyla birlik olarak yokluk içerisinde bu mücadeleyi vererek Kurtuluş Savaşı´nı başarıya ulaştırdılar. Bu kurtuluş mücadelesini zaferle taçlandırdılar. Daha sonra da Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuruldu.” dedi.

       Bizler de bu gün o atalarımızın torunları olarak onlara layık olmaya çalışıyoruz diyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Amacımız bu Milli Mücadele ruhunu unutmamak ve unutturmamaktır. Atalarımız bu savaşı kolay kazanmadılar. Karşılarında Avrupa’nın çok güçlü orduları vardı, ama bizim atalarımızın imanları, hürriyete ve geleceğe yönelik inançları vardı. Atatürk ve silah arkadaşlarına, dedelerimize ve atalarımıza bizlere bu güzel Türkiye Cumhuriyeti devletini kurarak emanet ettikleri için minnettarız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Silah Arkadaşları ve bütün şehitlerimizin ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun.

     Sevgili Çocuklar, sizleri ve öğretmenlerinizi tebrik ediyorum. Atatürk ve Silah Arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 ‘da Samsun’a çıkışlarının 100. Yılında 1919 korosunu oluşturdunuz. Bu belki de herkese nasip olmayacak tarihi bir olay. Böyle güzel bir olayda görev almak sizler için çok önemli ve çok kıymetli. Sizlere, ailelerinize ve öğretmenlerinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu.

Sayın Valimizin konuşmasının ardından Bando Albay Yunus Uçgun yönetimindeki Sahra Sıhhiye Okulu Eğitim Merkezi Komutanlığı Bandosu eşliğinde, 1919 Çocuk ve Gençlik Korosu sırasıyla Vatan Marşı, Gençlik Marşı, İleri Marşı, İzindeyiz Marşı, Hoş Gelişler Ola Marşı, Yurt Türküsü ve 19 Mayıs Marşı’nı seslendirdi.

Ardından Türkiye’nin dört bir yanından aynı heyecanı paylaşan koroların mesajları ve projede görevli okulların kısa videoları izlendi. Ayrıca birbirinden değerli sanatçılar 100 yıla yakışır bu projede paylaştıkları kısa videolar ile Samsun’u yalnız bırakmadıklarını gösterdiler.

Daha sonra Samsunlu 85 müzik öğretmeni ´Biz Atatürk Gençleriyiz´ adlı eseri seslendirdi. 1919 Çocuk ve Gençlik Korusu’na davet edilen Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri, Samsunlu 85 müzik öğretmeni ve 1919 Çocuk ve Gençlik Korusu ile birlikte ´Bir Başkadır Benim Memleketim´ eserini, Onuncu Yıl Marşı’nı ve İzmir Marşı’nı hep birlikte seslendirdiler.

Konsere ayrıca, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Tekkeköy Kaymakamı Edip Çakıcı, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Kasapoğlu, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

03-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-201903-05-2019

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.