SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAFRA, ÇARŞAMBA, VEZİRKÖPRÜ İLÇELERİNDE BİLİM SANAT MERKEZİ AÇILDI

BAFRA, ÇARŞAMBA, VEZİRKÖPRÜ İLÇELERİNDE BİLİM SANAT MERKEZİ AÇILDI

BAFRA, ÇARŞAMBA, VEZİRKÖPRÜ İLÇELERİNDE BİLİM SANAT MERKEZİ AÇILDI

Samsun' da Bafra, Çarşamba ve Vezirköprü ilçelerine Bilim Sanat Merkezi açıldı. Daha önce sadece İlkadım ve Atakum ilçelerinde bulunan Bilim Sanat Merkezlerinin sayısı böylelikle beşe yükseldi. Eğitim dünyasında yenilikçi ve öncü çalışmalar gerçekleştirebilmek adına önemli bir adım olan Bilim Sanat Merkezlerinin, Çarşamba, Bafra, Vezirköprü de açılması çevre ilçeler için de son derece önemli bir ihtiyacı karşılayacak.

Bilim Sanat Merkezleri faaliyet gösterdikleri bölgeler için yenilikçi bir anlayışla üst düzey  eğitim veren kurumlardır. Öğrencilerimizin bilimsel düşünce ve davranışlarla estetik değerleri birleştiren, üretken, sorun çözen, kendini gerçekleştirmiş bireyler olarak yetişmeleri, yetenekleri ve yaratıcılıklarını erken yaşta fark ederek verimli biçimde kullanmaları, yaratıcı düşünce, keşif, icat, sosyal ilişkilerde başarı, inovasyon, liderlik, iletişim ve sanatsal beceriler kazanmaları amacıyla kurulan BİLSEM'ler Milli Eğitim Bakanlığının tasarrufuyla öngörülen ilçe ve eğitim bölgelerinde açılmaktadır.

BİLSEM'lerde uygulanan öğretim programları, öğrencilerin devam ettikleri örgün eğitim kurumlarının programları ile bütünlük oluşturacak şekilde hazırlanır ve öğrenci merkezli olarak yürütülür. Gerçekleştirilecek eğitim ve öğretim etkinlikleri öğrencinin örgün eğitim gördüğü saatler dışında hafta içi veya hafta sonu olacak şekilde planlanmaktadır. Eğitim ve öğretim etkinlikleri eğitim ve öğretim yılı içerisinde Bakanlıkça hazırlanan ortak yıllık çalışma takvimine göre yürütülür. Ayrıca yarıyıl ve yaz tatillerinde yaz okulu, kış okulu ve öğrenci kampları düzenlenebilir. Eğitim programları hazırlanırken üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesini sağlayan etkinliklerin planlanmasına ve uygulanmasına dikkat edilir.

Fen bilimleri, görsel ve işitsel sanatlar, edebiyat gibi disiplinlerde yaşıtlarına ve bulundukları sınıf düzeyine kıyasla ileride olan özel yetenekli öğrencilerin  potansiyellerini fark ederek etkin bir hale getirilebilmeleri için çalışan Bilim Sanat Merkezleri hem yerel hem de ulusal eğitim hedeflerinin elde edilmesinde büyük önem arz etmektedir.

BİLSEM'deki eğitim ve öğretim ortamları bireysel eğitim ve grup eğitimine uygun, özel yetenekli öğrencilerin gelişim ve öğrenme özelliklerini destekleyici nitelikte hazırlanır.  Eğitim ve öğretim ortamlarındaki farklı ilgi ve yetenek alanlarını tespit etmek, kurumsal kapasiteyi  geliştirecek, ulusal, uluslararası, bölgesel düzeyde hibe programlarını takip etmek, projeler hazırlamak, yürütmek ve sonuçlarını raporlamak Bilim Sanat Merkezlerinin faaliyet alanına girmektedir.  


18-01-202218-01-202218-01-2022

           

 

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.