SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupa Meslek Becerileri Haftası kapsamında Samsun Mesleki Beceriler Fuarı Açıldı

Avrupa Meslek Becerileri Haftası kapsamında Samsun Mesleki Beceriler Fuarı Açıldı

Avrupa Meslek Becerileri Haftası kapsamında Samsun Mesleki Beceriler Fuarı Açıldı

Avrupa Meslek Becerileri Haftası kapsamında Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu'nda düzenlenen Samsun Mesleki Beceriler Fuarı'nın açılışı Valimiz Sayın Doç. Dr.  Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir, İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit, protokol üyeleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit açılışta yaptığı konuşmada, mesleki ve teknik eğitim alanında son günlerde gelinen seviye ve elde edilen sonuçların uluslararası düzeyde duyurulması ve ülkemizin gösterdiği atılımların görünür hale getirilmesi stratejik önem taşıdığını ve bu konuya ilişkin farkındalık geliştirme ve tanıtma çalışmaları için yapılması ön görülen etkinliklerin önemli bir araç olma vasfı bulunduğunu ifade ederek fuarımızın hazırlanıp yürütülmesinde katkıları bulunan başta Samsun Valiliğimiz olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlara, sektör temsilcilerine, bu meyanda emekleri bulunan eğitimcilerimize teşekkür ediyor, Samsun Mesleki Gelişim Fuarı'nın eğitim ve iş dünyası için hayırlar getirmesini diliyorum, dedi.

 

Akabinde konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir, "Geleceğimiz için çok önemli bir gün olduğunu ifade etmek istiyorum. Mesleki ve teknik eğitim bizlerde hep yıllardır beri tartışılır. Özellikle geçtiğimiz 20-30 yıl öncesinde bu anlamda çok ciddi siyasi tartışmalar da yaşanmıştır. Türkiye'nin geldiği noktada, çağı yakalama noktasında teknoloji üreten, sistem üreten hemen hemen her alanda üretimi başarmakta olan, birçok alanda da dünya ile yarışan Türkiye'nin mesleki ve teknik eğitimini daha çok lise ve ortaokul düzeyine tasarlamak zorundayız. Gereğini yapmak durumundayız. Samsun şu anda bölgenin merkezidir. Türkiye'nin geleceği açısında da bu alanda rol alacak şehirlerden bir tanesidir. Şimdi öyle bir döneme geliyoruz ki yükseköğretime yönelmeden daha kısa sürede meslek edinerek maddi imkânlara hemen hemen kavuşacak gençlerimizi lise döneminde yetiştirmek zorundayız. Samsun'da ihracatımız geçen yıl 650 milyon dolardan bu yıl 1 milyar 325 milyon dolara çıktı. Hemen hemen küçük ihracatçılarımız da ihracat yapar hale geldi. Bizim mesleki anlamda istihdam bürolarımız var. Talep edilen işgücünü temin edemiyoruz. İş isteyen çok ama meslek yok. Üniversiteye gitmek artık devlet memurluğunun yüzde 70-80'i deme dönemi de bitiyor. O zaman hemen iş imkânına kavuşulan mesleki ve teknik eğitime yönelmek lazım" diye konuştu.

 

Açılışta mesleki eğitimin, çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe layıkıyla hazırlanmasında, çağın donanım ve gerekliliklerine haiz nesiller olarak yetişmesinde belirleyici bir faktör olarak karşımıza çıktığını ve bu anlamda doğru adımları zamanında ve kararlılıkla atmanın medeniyet yarışında olmamız gereken seviyeyi yakalamamız bakımından olmazsa olmaz olduğunu ifade eden Sayın Valimiz, son dönemde de ülkemizde bu anlamda önemli adımlar atılarak mesleki eğitimin önünün açılarak teşvik edildiğini, her OSB'de ilişkilendirildiği bir Mesleki ve Teknik Lise için irtibat noktası kurulduğunu, atölyelerin zenginleştirildiğini belirterek, bu konuda başarıya ulaşılacağına ve meslek liselerinin parlak yıllarına yeniden döneceğine emin olduğunu söyledi.

Gelişmiş toplumların incelendiğinde sosyal ve ekonomik ilerlemelerinde mesleki ve teknik eğitime verdikleri kıymetin etkisinin görüldüğünü ve milletçe gerçekleştirilecek atılım ve ilerlemelerin mesleki uzmanlığın hakkıyla oluşturulmasına bağlı olduğunu söyleyen Sayın Valimiz, mesleki eğitimin memleket meselesi ve olmazsa olmazımız olduğunu belirterek, "İstihdamın artmasını istiyorsak mesleki eğitimi de aynı oranda hatta daha da fazla artırmalıyız, aksi takdirde sanayileşmeyi isteğimiz seviyeye getirmemiz zor. Bu bağlamda, Valiliğimiz tarafından geliştirilen ve kısa bir süre sonra açılışını gerçekleştireceğimiz Samsun Nitelikli İstihdam ve Strateji Geliştirme Merkezi (SAMSUN NİSGEM) projesinin de önemli faydalar sağlayacağını düşünüyoruz. Bu projenin birçok hedefi olmakla birlikte, Samsun'da uygulamalı mesleki eğitim ortamının iyileştirilmesine ve mesleki eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi yoluyla kentsel istihdamın artmasına katkı sağlayacak olmasını oldukça önemsiyoruz. Ayrıca ilimiz genelinde sanayicilerimiz, öğretmen, öğrenci ve okullarımızı buluşturmak adına danışma kurulları oluşturduk ve bunların sayılarını daha da artıracağız. Mesleki Eğitim Merkezlerimizde eğitim gören öğrencilerimizle sektör temsilcilerinin bir araya gelmesi gençlerimizin iş dünyasını tanıyarak yeni fırsatları görmelerini sağlayacaktır. İlimizdeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizin alanlarının ve uygulamalarının 7, 8 ve 9. sınıf öğrencilerimize tanıtılacağı Mesleki Gelişim Samsun Fuarı da, bu sınıflardaki öğrencilerimizin ileride tercih edebilecekleri bölümleri somut olarak tecrübe etmelerine ve küçük yaştan itibaren istedikleri alanda kendilerini yetiştirmelerine katkı sağlaması noktasında önemli bir misyon üstlenmektedir. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından program, açılış kurdelesinin kesilmesiyle devam etti. 54 okul ve kurumumuzun hazırladığı stantlar ve atölyeler gezildi. Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerimizin hazırladığı müzik dinletisiyle açılış programı sona erdi. 

Milli Eğitim Bakanlığımızın Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "2022 Avrupa Mesleki Beceriler Haftası Çalışma Takvimi" doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordine ettiği Samsun Beceriler Fuarı Mesleki Ve Teknik Anadolu Liselerimizin alanlarının ve uygulamalarının tanıtımını yapmak ve meslek liselerimize özel olarak yapılacak söyleşi programlarında alanında uzman kişilerden aydınlatıcı bilgiler edinmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen fuar, 16-17 Mayıs tarihlerinde ziyaretçilerini bekliyor.

 

16-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-2022

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.