SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Performans Modülü Güncelleme ve Sıkça Sorulan Sorular

 

            -  Okul Müdürü olarak aday öğretmen not girişini ne zaman yapabileceğiz?

 • Değerlendiricilere ellerindeki değerlendirme formlarını girmelerini sağlayan ekranlar açılmıştır.

 

-  Aday  Performans Değerlendirme Modülünde yapılan hatalar düzeltilebilecek mi? 

Değerlendirme Form Düzeltme ekranı sadece il milli eğitim müdürlüğünde çalışan personellerin hizmetine açılmıştır. Değerlendirme formlarında tarih ve not girişi alanlarındaki hatalar bu ekran vasıtasıyla il kullanıcıları tarafından dilekçe ile düzeltilecektir. Bu dilekçede hatanın değerlendirme formunun neresinde yapıldığı, hangi tarihte yapıldığı belirtilecek ve değerlendirme formunun düzeltilmiş hali bu dilekçeye eklenerek il milli eğitim müdürlüklerine değerlendiriciler tarafından ulaştırılacaktır. Dilekçe ulaştıktan sonra il milli eğitim müdürlüğündeki yetkilimiz formun düzeltilmiş halini sisteme girecektir. Aynı değerlendirme formuna birden fazla düzeltme kesinlikle yapılmayacaktır. Bu yüzden yapılacak düzeltmelerde formu kaydetmeden önce lütfen alınan puanı hesaplayıp gerekli kontrolleri yaptıktan sonra kaydedilecektir.

 

 -  Aday sayıları ile ilgili rapor alınabilir mi?

 • İl  bazlı aday sayıları (APD03001) ekranına bir ildeki tüm adayların detaylarının alındığı excel ve pdf raporları eklenmiştir.
 • İlçe bazlı aday sayıları (APD03001) ekranına bir ilçedeki tüm adayların detaylarının alındığı excel ve pdf raporları eklenmiştir.
 • Kurum bazlı aday sayıları (APD03001) ekranına bir kurumdaki tüm adayların detaylarının alındığı excel ve pdf raporları eklenmiştir.

 

-  Değerlendirme işlemi kimler tarafından yapılacak?

 • Değerlendirme işlemi modüle eklemiş olduğunuz danışman, müdür ve müfettişlerin kişisel şifreleri ile sisteme girmesi ile yapılacaktır. İl millî eğitim müdürlükleri, ilçe millî eğitim müdürlüklerinin ve kurumların değerlendirme formları girişi üzerinde herhangi bir yetkisi yoktur. Fakat ilgili personellere duyurmakla yükümlüdürler.

 

-  Adaylar için kaç değerlendirme yapılacak?

 • 2014 yılında başlayan adaylar için 2 değerlendirme ve 2015 yılında başlayan adaylar için de 1 değerlendirme yapılacaktır. Bu adaylara değerlendirme yapılabilmesi için yönetmelik hükümlerine göre 2 aylık çalışma süresi aranacaktır. Bu sürelerin hesabında ise 2014 ve 2015 yılında başlayan adaylar için faklılıklar vardır. Ayrıca değerlendirme formunun doldurulduğu tarihte kişinin görevde olup olmadığı da kontrol edilmektedir.

 

-  Öğretmenimiz sistemde Aday Öğretmen olarak gözükmemektedir

 • Bu durumdaki kişiler gerçekten yönetmeliğimize göre aday öğretmen olması gerekiyorsa lütfen özlük modülü aday işlemleri modülünden kişinin durumunu aday öğretmen olarak düzelmesi için giriş yapmanız gerekmektedir. Bu girişleri kişilerin onay durumunu değiştirerek yapabilirsiniz.

 

Kişi Aday Giriş ekranında yanlışlıkla “Adaylığı özel eğitim kurumunda kaldırıldı” olarak işaretlendi  ve tekrar aday sistemine girilmek isteniyor.

 • Bu durumda kişiyi tekrar sisteme eklemenin iki yolu vardır. Bunlardan birincisi sadece il kullanıcılarının yetkili olduğu “Yönetmelik Dışı Aday Onayla” ekranıyla kişiyi bulup onay durumunu reddet yapmaktır. İkincisi ise aday sisteme eklendiği için “Yönetmelik Dışı Aday Giriş” ekranından kişinin durumunu boşaltıp kaydetmektir.

 

Sisteme girilen danışman, müdür ve müfettiş bilgilerini silip kaydedemiyorum

 • Programlama açısından silip kaydetmek yerine sizlere sürekli güncelleme yetkisi verilmiştir. Sadece ekranı kullanmadığınızdan bu durumun farkında değilsiniz. Yönetmelik hükümlerine göre istediğiniz anda önce adayı bulup daha sonra danışmanını seçip kaydetme yetkiniz vardır. Böylelikle hiç kayıt silmeden değerlendirici değişikliği yapılacaktır. Bu durum tüm ekranlar için geçerlidir. Buna ek olarak eğer değerlendirici adaya puan vermiş ve bunu kaydetmesi durumunda kişinin sadece değerlendirici bilgileri değişecektir. Fakat geçmişte yapılan değerlendirmesi sistemde kalacaktır.

 

Bir aday yönetmelik dışına nasıl alınır

 • Eğer adayın yönetmelik hükümlerine göre dışarıda tutulması gerekiyorsa bunun iki yolu vardır. Bunlardan birincisi aday giriş ekranında adayın neden yönetmelik hükümlerine göre dışlarda tutulduğunun seçilerek yapılması, ikincisi ise yönetmelik dışı aday giriş ekranından aynı işlemleri yapmaktır. Fakat bu adaylar il milli eğitim müdürlüğü tarafından onaylanana kadar sistemde kalacaktır.

 

Görevlendirme müdür sistemde gözükmüyor

 • Burada ilk olarak bakacağınız yer müdürün görevlendirme kaydıdır. Bunu kontrol ettiğinizde hatayı da çözmüş olursunuz.

 

Değerlendirici aylıksız izne ayrıldı ne yapılacak

 • Yönetmelik hükümlerine göre istediğiniz an değişiklik yapabilirsiniz.

 

- Sistemde olmayan müfettiş, il milli eğitim müdür yardımcıları çıkıyor ne yapılacak

 • MEBBİS’te idarecilerimizin çoğu görevlendirmedir. Fakat görevlendirme kayıtları zamanında kapatılmadığı için bunlar gözükmektedir. Bu kayıtlar düzeltildiği takdirde istenmeyen kişiler gözükmeyecektir.

 

İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinde ve Halk Eğitim Merkezlerinde Çalışan öğretmenlerin adaylık durumları

 • Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğümüze gelen talepler doğrultusunda Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan personelin adaylık sistemine eklenmesi sağlanmıştır. Fakat İl Millî Eğitim Müdürlüklerinde yada İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinde çalışan öğretmenlerimizin adaylıkları kaldırılmayacaktır.

 

Yönetmelikle ilgili maddeler Tam Anlaşılmadan İşlen Yapılması Durumu

 • Örneğin 2014 yılında başlayan adaylarımızın geçici maddeye göre bu dönem 2 değerlendirmesi, 2015 yılında başlayanlar için ise 1 değerlendirme yapılacaktır.  Önümüzdeki dönem ise 2015 yılında başlayan adaylarımızın 2 değerlendirmesi daha yapılacaktır. Buna ek olarak değerlendirmeler sadece ilgili dönemde değerlendiricilere açılacaktır. Örneğin 2015 yılında göreve başlayanlar için 2. ve 3. Değerlendirmeler 2015-2016 yılı birinci döneminde değerlendiricilere gözükecektir.

 

Danışman Öğretmenin Bulunamaması Durumu

 • Tarım meslek lisesinden dönüşen bir okul var ve bu okulda mühendis görevinde çalışan fakat derslere giren personellerimiz var. Burada okul müdürümüz mühendis unvanında fakat derslere giren personeli danışman olarak atamış. Bu durum yönetmeliğimize uygun değildir. Danışman öğretmen bulunamaması durumundaki kurallar geçerli olacaktır. Bu tarz mevzuat ile ilgili sorunların doğrudan Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğüne iletilmesi gerekir.

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.