SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

75 Yaşında Lise Mezunu

75 Yaşında Lise Mezunu

 

  Samsun'da yaşayan Neriman Ergören, 75 yaşında liseyi bitirdi. Okumanın yaşı olmadığını kanıtlayan Neriman Ergören'in şimdiki hedefi ise hukuk okumak.

3 çocuk annesi 4 torun sahibi Neriman Ergören İlkadım ilçesinde bulunan İstiklal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilgisayarlı Muhasebe Bölümünden başarıyla mezun oldu. Diplomasını ise İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen'in elinden aldı. Geçmişte bazı sorunlarından dolayı lise eğitimini yarıda bırakan Neriman Ergören  75 yaşında liseyi bitirerek azmi sayesinde hayalini gerçekleştirdi.

"İçimde ukde kalmıştı, hep hayal ettim."

3 çocuğunu da okutarak üniversite mezunu yaptığını ifade eden Ergören, "Onları, saygılı, topluma  faydalı bireyler olarak yetiştirmek için elimden gelen bütün gayreti gösterdim. Kendim lisedeyken eğitimim bazı nedenlerden dolayı yarım kaldı. İçimde bu durum bir ukde olarak kalmıştı. Onun sızısı içimden hiç gitmedi. Çocuklarımı yetiştirirken hep kendim hayal ettim, hayal kurdum. Ben de inşallah bir gün yarım kalan lise hayatımı bitiririm diye. Geçen sene artık çocuklarımı büyüttüm. Sıranın bana geldiğine inandım. Eğitimimi yarım bırakmak zorunda kaldığım  okuluma müracaat ettim. Kalan derslerimi tamamladım. Bir yıl içinde çok çalıştım. Diplomayı almayı garantiledim. Bu sene ders çalışırken eşim, çocuklarım bana çok destek oldu. Eşim kalem, silgi defter hep bunları bana aldı. Derslerimi takip etti. Çalışmalarımda beni teşvik etti . Ne yazık ki eşim benim diploma almamı göremedi. 6 ay önce onu  kaybettim. Diplomamı alınca mezarını ziyaret ettim. Bugün ben tahsilime devam edebildiysem yine  hürriyetimiz sayesinde devam edebildim . " dedi.

"Gençler sakın eğitiminizi yarım bırakmayın! "

Gençlere tavsiyelerde bulunan Neriman Ergören, "Çok bunaldığım zamanlar oldu. Başaramayacağım korkusu yaşadım ama yılmadım. Ben mezun olamamıştım. İçimde ukde kalmıştı. Neden yarım bıraktım diye bunun acısını, üzüntüsünü içimde hep çektim. Çocuklarımı yetiştirirken bu sızı hiç dinmedi. Geçen sene sıranın bana geldiğini düşündüm. Gençlere tavsiyem, sakın eğitimlerini yarım bırakmasınlar. Hiçbir neden eğitimi yarım bırakmak için sebep değildir. Ben ne  badireler atlattım bu yaşıma gelinceye kadar. Bu yaşıma kadar okuma fikrinden hiç vazgeçmedim. 75 yaşında lise diplomamı aldım ve çok mutluyum." şeklinde konuştu.

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.