SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

       Bu yıl 96. yılını kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu'ndaki kutlama programı Valimiz Sayın Osman Kaymak, İl Millî Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen ve diğer protokol üyelerinin tören alanına gelişleriyle başladı. 

         Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu'nda Valimiz Sayın Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile beraber Samsun halkını selamlayıp, bayramlarını kutladı. 

        Daha sonra Valimiz Sayın Osman Kaymak Samsunlulara seslenerek, "Saygıdeğer Samsunlu hemşehrilerim; Cumhuriyetimizin ilanını milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

         Milletimiz; 96 yıl önce bugün; tüm olumsuz şartlara rağmen, önüne çıkan engelleri azimle aşarak demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini kurma mucizesini gerçekleştirmiştir. Bağımsızlığımızı tüm dünyaya yeniden ilan eden ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına temel hazırlayan kurtuluş mücadelesi, 1919'da bu kutlu şehrimizde başladı. Mustafa Kemal Atatürk; Anadolu'da başlayan ulusal hareketi hiçbir gücün durduramayacağını, milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığının kurtaracağını bu topraklardan tüm dünyaya haykırdı. Bilindiği gibi bu yol yoksunluklar içinde sürdürülen çok meşakkatli bir yoldu. Ancak ecdadımız, bu hal ve şartlarda dahi, tüm dünyanın takdire şayan bulduğu büyük zaferler kazanarak Türk milletinin bağımsızlık temelli karakterini bir kez daha güçlü bir şekilde göstermiştir.

         Bu topraklarda halk egemenliğine dayanan güçlü bir Cumhuriyet kurma fikri, kurtuluş mücadelesinin hemen ardından kurulan Büyük Millet Meclisinde temellendi. Bu mecliste, her daim özgür yaşamış Türk halkının, yabancı devletlerin esaretinde yaşamasının mümkün olamayacağı duygu ve düşüncesi hakimdi. Milletimiz kaderini kendisi tayin etmeliydi. Nihayet 29 Ekim 1923'te Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları egemenliğini halktan alan bir rejim olan Cumhuriyeti ilan ettiler ve milletimizin karakterine uygun bir devlet biçimini inşa ettiler. Cumhuriyet, Türk milletinin ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış, onu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırarak gelişen, kalkınan bir "dünya devleti" olmanın kıvancına eriştirmiştir. Bunun içindir ki; Cumhuriyetimizin ilanının yıldönümleri olan Cumhuriyet Bayramlarını her yıl tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Kıymetli Vatandaşlarım; Bu kutlu gün vesilesiyle şunları söylemek isterim: Milletçe bu günlere nasıl gelindiğini unutmayarak şanlı geçmişimize sahip çıkmalı ve yeni nesillere emanet edeceğimiz geleceğimiz için çalışmaya devam etmeliyiz. Böylece Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerleyecek, benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza edecek ve çağdaş dünyanın onurlu bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi sürdürecektir. Bu aziz vatanın birer ferdi olarak bizler de güven ve istikrar ortamını koruyarak birlik ve bütünlüğümüze, barış ve kardeşliğimize sahip çıkacağız.

Geleceğimizin Teminatı Sevgili Gençler; Cumhuriyetimizin 96. yılını ve ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'umuzda başlattığı Milli Mücadelenin 100. yılını kutladığımız bu günlerde ülkemizin ileri demokrasi ve güçlü ekonomi yönünde kat ettiğimiz mesafeyi görmekteyiz. Cumhuriyetimizi nice badirelerden kurtararak bugünkü seviyesine getirdik. Siz değerli gençlerimiz, ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde ve müreffeh yarınları için umudusunuz ve en büyük gücümüz sizlersiniz. Bu büyük sorumluluğun bilinciyle daha çok çalışmalı, ülkenize ve milletinize faydalı bireyler olmaya gayret etmelisiniz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ü, onun silah arkadaşlarını ve canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yad ediyor Cumhuriyet Bayramınızı yürekten kutluyorum." dedi. 

        Valimiz Sayın Osman Kaymak'ın konuşmasından sonra, Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Yağmur Güdeloğlu 'Bugün' ve Mustafa Furkan Coşkun ise 'Atatürk ve Cumhuriyet' adlı şiiri okudu. Kutlamalar daha sonra Atakum Belediyesi Halk Oyunları Ekibi'nin gösterisi ve Atakum Gençlik Merkezi Öğrencileri tarafından taekwondo gösterileri ile devam etti. Ardından Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bölge Bando Takımı mini konser verdi. 

        Daha sonra Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Bölge Komutanlığı Bandosu eşliğinde tören geçidi yapıldı. Cumhuriyet Bayramı'nın 96. Yılı kapsamında Dağıstanlı Spor Salonu'nda düzenlenen geçit törenine katılan öğrenciler, sporcular ve gaziler törene katılan vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı.

Törene ayrıca; Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve Eşi, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Sabri Kılıç, Adalet Komisyon Başkanı Kemal Alver, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İbrahim Güven, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri ile askeri ve mülki erkan katıldı.

29-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-2019

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.