SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü  İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN’ in Atatürk Anıtına Çelenk Koyma Töreniyle Başladı. 15 Temmuz İmam-Hatip Ortaokulunda düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü Resim Sergisinin Açılışı İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN tarafından gerçekleştirildi.

24 Kasım Öğretmenler günü programı Sayın Valimiz İbrahim ŞAHİN’ in teşrifleriyle Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlendi.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın okunmasıyla başlayan 24 Kasım Öğretmenler Günü Programında, Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri mini dinleti yaptı. 

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN,  Çok kıymetli mesai arkadaşlarım; Biz öğretmenler, eğitim öğretim işleriyle uğraşanlar, milletimizin hamurunu bıkmadan usanmadan her gün yeniden yoğuranlar, toplumumuzu her gün yeniden inşa eden insanlarız. Milletler sahip oldukları her türlü değeri, kıymeti, kültürü yani varoluş sebeplerini öğretmenleri vasıtasıyla gelecek kuşaklara aktarırlar. Öğretmenlerini, eğitim öğretim süreçlerini canlı ve değişken tutabilen toplumlar ancak geleceklerini doğru ve sağlam bir şekilde inşa edebilirler.

Değerli arkadaşlarım öğretmenlik hepimizin yakinen bildiği üzere “mesleklerin mesleğidir.” Tüm mesleklerin üzerinde olmakla beraber, diğer meslekleri tanımlayan, kurgulayan ve onların temel çerçevesini çizen bir konumdadır. Kanaatimce öğretmen, sadece bilgi yığınlarının aktarılması işini yapan bir aktarıcı değil, her şeyden önce önüne gelen genç dimağlara “rehberlik” eden ve bununla beraber hayatı “yorumlayıp” “yorumlatan” kişidir.  

Elbette pek çok sorun ve sıkıntı yaşıyor olabiliriz, işler her zaman yolunda gitmiyor olabilir. Ancak “öğretmenlik”  bizzat zaten bunlarla ilişkili bir kavramdır. Dünyanın neresinde veya ne zaman olursa olsun öğretmenlik kolay bir meslek olmamıştır. Sabır, metanet, cesaret ve sağduyu mesleğimizin ana unsurlarıdır. Hemen her gün önümüze gelen yavrularımızı, canlarımızı, geleceğimizi yeniden sabırla, ilimle, irfanla inşa edecek bizleriz.

Değerli arkadaşlarım çok zor bir coğrafyada varoluş mücadelesi verdiğimizi asla unutmayalım. Ama engin tarihi birikimimiz, büyük devlet geleneğimiz, her daim canlı ve genç kalabilme yeteneğimiz sayesinde zorlukları aşacağımıza yürekten inanıyorum. Ve bu büyük sorunları aşmamızda, her gün yaklaşık 16 milyon çocuğumuzu ve gencimizi işleyen biz öğretmenlere de büyük görevler düşmektedir. 

Daha derinden bakarsak geleceğin ellerimizde nasıl inşa edildiğini görebileceğiz. Bir harabede inşa edilmiş, 90 senelik genç ve küçük sayıdaki bir toplumdan, bu gün 80 milyonluk büyük bir toplum, güçlü bir Türkiye inşa edebildiysek bundaki en büyük katkılardan biri şüphesiz öğretmenlerimizdir.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, mesleklerini icra ederken vefat eden bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Siz değerli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutluyor  hepinizi gönül dolusu sevgi, saygı ve muhabbetle selâmlıyorum” dedi.

Program Sayın Valimiz İbrahim ŞAHİN’ in Öğretmenler günü ile alakalı hitaplarıyla devam etti. Programda ayrıca mesleğe yeni giren öğretmenler adına okulun Gazetecilik alanı öğretmeni Kadir UZ’ un “Öğretmenlik Mesleğinin Yüceliği” konulu konuşması. Adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemin töreni. Okulun Müdür Başyardımcısı Abdullah ÖKÇÜN’ ün günün anlam ve öneminin belirten konuşması ve yıl içinde emekli olan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri Protokol üyeleri tarafından verilmesi yer aldı.

24-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-2016

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.