SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2018-2019 Eğitim Öğretim Yarıyıl Tatili Karne Dağıtım Töreni Düzenlendi

2018-2019 Eğitim Öğretim Yarıyıl Tatili Karne Dağıtım Töreni Düzenlendi

            Valimiz Sayın Osman Kaymak’ ın teşrifleriyle 18.01.2019 Cuma günü saat 10.30’da, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı 1. döneminin sona ermesi dolayısıyla Canik Hasköy Cumhuriyet İlkokulu’nda karne dağıtım törenine düzenlendi.

            İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen törende yaptığı konuşmasında, “2018-2019 Eğitim Öğretim yılının birinci döneminin sonuna geldik. Samsun eğitimi için öğretmenler, öğrenciler ve ebeveynler çok büyük fedakarlıklar yaptılar. Bu hafta çocuklarımız karnelerini alacaklar. Karne günlerine bakış açımızı değiştirmeliyiz. Karnelere çocukların başarısız derslerinin yer aldığı belgeler olmaktan çıkararak benim bu konuda desteğine ihtiyacım var olarak görmeliyiz. Böyle bakarsak çocuklarımız için bu güzel günün anlam kazanmasını sağlamış oluruz.

            Çocuklarımız büyüyor. Büyürken derslerde bir şeyler öğreniyorlar, teneffüslerde bir şeyler öğreniyorlar. Aynı zamanda tatillerde de bir şeyler öğreniyorlar. Tatil kavramı tembellik yapılan, hayata ara verilen dönemler değildir. Bu dönem içinde de çocuklar, deneyimler kazanmakta, gelecekteki kendilerinin inşasını yapmaktadır.

Sevgili gençler işte tamda bu nedenle;

            Bu tatil döneminde sizlere önerim kaliteli kitaplar okuyun, iyi filmler izleyin, arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçirin, ailenizle şehri yaşayın, şiir yazın, hikâye yazın. Yine tatil döneminde teknolojinin tatil sürecinizin tamamını değil küçük bir alanını işgal etmesine özen gösterin.

Sevgili Anne Babalar;

            Her karne döneminde “Çocuğun Aldığı Karne Kimin?” sorusuyla karşılaştığınızı biliyorum. Çocuklarımızın eline vereceğimiz karneler onların olduğu kadar sizin de karnenizdir. Bu karneler aynı zamanda öğretmen arkadaşımın karnesidir, okul müdürümün il ve ilçe eğitim yöneticilerinin karnesidir. Bu karneler benimde karnemdir. Çocuklarımızın hayatına ne kattığımızın bunu ne kadar başardığımızın karnesidir. Bu nedenle her karne tatilinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilimizde verilen karneleri analiz ediyoruz. “Neler yaptık?”, “Neleri yapabilirdik?” ve “Neleri yapabiliriz?” sorularına cevaplar ararız. Bu konuda arkadaşlarımla toplantılar yaparak yeni kararları hayata geçiririz. Sevgili anne babalar tatil dönemi çocuklarımızın gelecekleri için anılar biriktirdikleri günler olsun. Onlara bu tatil döneminde yeni anılar verin. Siz yanlarınızda olmadığınızda hatırlayacakları bu anılar onların gözlerinden küçük mutluluk veren damlalar akıtsın.

Saygı değer öğretmen arkadaşlarım;

            Karne döneminde öğrencilerimizin karnelerine güzel dileklerimizi yazdık. Tatillerini nasıl geçirmeleri gerektiği konusunda önerilerde bulunduk. Peki bizler… Bizler bu tatil döneminde ne yapacağız? Bizlerde en az onlardan istediğimiz kadar okumalı, onlardan istediğimiz kadar ailemizle sosyal ve duygusal ilişkiler kurmalı, yine onlardan istediğimiz kadar mesleki gelişimimize katkı sunacak eğitimler almalıyız. Samsun Akademi kapsamında tatil süreci içeresinde onlarca atölye ve eğitim açtık. Mesleki açıdan gelişim için eğitimlerden faydalanabilirsiniz.

Son olarak;

            Tatil dönemleri önemli günlerdir. Hayata ara verilen değil hayata yön verilen günlerdir. Bu düşünceler ile öğrencilerime, öğretmen arkadaşlarıma ve velilerimize hayırlı tatiller dilerim.” dedi.

            Valimiz Sayın Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Çok değerli arkadaşlar; gerçekten eğitim-öğretim hepimiz için çok önemli. Hepimiz aynı zamanda bir veliyiz, bizim de çocuklarımız var ve okuyorlar. Ülkemizi ve geleceğimizi önemsiyoruz. Çocuklarımızın okullarında kaliteli eğitim almalarını ve iyi bir insan olarak geleceğe hazırlanmalarını çok önemsiyoruz. Eğitim ortak bir iş. Bir çocuk sadece ders çalışarak hayata hazırlanamaz. Çocuk mutlaka bir sosyal etkinlik yapmalı. Bir müzik enstrümanı çalsın, bir sanat faaliyeti yapsın bu alanlarda kendini geliştirsin.” diye konuştu.

            Samsun’un 245 bin öğrencisiyle büyük bir öğrenci ordusuna sahip olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bu çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmeleri bizim için çok önemli. Ailemize, Samsunumuza ve ülkemize faydalı olmaları ve onlardan iftihar edeceğimiz kişiler çıkmaları çok önemli. Onun için de sorumluluğumuz çok fazla. Bunun bilinciyle çalışıyoruz. Samsun’da ikili eğitimden tekli eğitime geçmek için çok ciddi çabalar sarf ediliyor. İnşallah 2019 yılının sonunda ikili eğitimden tekli eğitime geçeceğiz. Akademik başarıyı çok önemsiyoruz. Bu konuda Samsunumuz Türkiye il sıralamasında ilk onlara doğru ilerliyor. Okulların ihtiyaçlarının karşılanması konusunda Canik Belediye Başkanı örnek bir belediye başkanımız. Kendisine eğitime verdiği hizmetlerden dolayı huzurlarınızda teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

           Arkadaşlar, burada ilköğretim okuluyla ilgili bir karne törenindeyiz ama bizim önemsediğimiz hususlar da var diyen, Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Genelde ilkokulu ve ortaokulu bitiren çocuklarımız meslek seçimi konusunda Anadolu Lisesi veya Fen Lisesi konusunda zorlanıyorlar. Aslında şu anda Türkiye’de meslek okulları çok önemli. Lütfen çocuklarınızın hangi okula gideceği konusunda rehber öğretmenlerini dinleyin. Okul müdürünün yönlendirmesini dikkatli izleyin. İlla da çocuğum şu olsun diye, çocuğun yapamayacağı konularda onlara baskı oluşturmayın. O yönüyle meslek liselerinin ilimizde artmasını çok önemsiyoruz. Maalesef geçen sene Samsun’daki velilerimizin çoğu çocuklarımızı Anadolu lisesine göndereceğiz diye bizi zorladılar. 25 yıllık kaymakamlık geçmişim var, 4 yıldır da valilik yapıyorum. İnsanlar geliyor, bizden iş istiyor. Sayın Valim ne iş olursa olsun çalışırım diyorlar. Yeri geliyor üniversite mezunları iş bulamıyor ama bir meslek lisesini bitiren daha rahat iş bulabiliyor.

          Geçtiğimiz günlerde ilimizdeki bir meslek lisemizi ziyaret ettik. Mezunlarını sordum. Hepsi istisnasız işe girmişler, boşta kalan yok. O yönüyle lütfen illa da çocuğum üniversite bitirsin diye çocuğu zorlamayalım. Okullardaki rehber öğretmenler bu konuda çok yetenekli. Son yıllarda çok gelişmiş testler ve teknikler var. Sizin çocuğunuzu tabiri caizse sizden daha iyi biliyor. Çocuğumuzun en iyi eğitimi almasını hepimiz istiyoruz. Hepimiz çocuğumuzun en iyi üniversitelerde okumasını istiyoruz ama Allah herkese bir kabiliyet verir. Çocuk bunu yapamıyorsa çocuğa baskı oluşturmayalım. Mühim olan çocuğun en iyi işi yapacağı mesleği seçmesidir. Lütfen bu sene sonunda ortaokuldan liseye geçiş aşamalarında lise tercihlerinde rehber öğretmenleri dinleyelim." dedi.

         Bu sene Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılını kutlayacağımızı belirten Valimiz Sayın Osman Kaymak konuşmasının sonunda, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk 100 sene önce Samsun’a gelerek, yok olmakta olan bir devleti canlandırarak yeni bir devlet kurulmasına vesile oldu. Samsun’dan aldığı ruhla, Samsunluların destekleriyle bu kurtuluşu başlattı. Milletle beraber her şeyin yapılacağını gösterdi. Biz tekrar bu ruhun Samsun’dan bütün ülkeye yayılmasını istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayeleriyle Samsun’da 100. yıl etkinliklerini kutlayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen ve öğrencilerimize sağlıklı, mutlu ve gönüllerince yaşayacakları bir yarıyıl tatili diliyorum. Çocuklarımıza emek veren öğretmenlere çok teşekkür ediyorum. Öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum. Bütün başarı öğretmenler sayesinde oluyor. Benim de eğitim hayatımda öğretmenlerimin çok büyük rolü oldu. Benim yükseköğrenim görmeme öğretmenlerim vesile olmuştur. Öğretmenlerimize her zaman saygı duyuyoruz. Öğretmenler hepimizin baş tacı, onlara çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

             Konuşmaların ardından Canik Hasköy Cumhuriyet İlkokulu 2-C sınıfı öğrencileri ´Anadolu Ateşi´ dans gösterisi yaptılar. Gitar kursu öğrencileri ise müzik dinletisi sundular. Ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleriyle birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdiler.

            Ardından Valimiz Sayın Osman Kaymak, protokol üyeleri ile sınıflara giderek öğrencilerin karnelerini ve başarı belgelerini verdi.

            Törene ayrıca, Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Tekkeköy Kaymakamı ve Canik Kaymakam Vekili Edip Çakıcı, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

18-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-201918-01-2019

 

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.