SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

     Bugün, Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu bağımsızlık meşalesinin 98. yıl dönümü ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz. Bu muhteşem gün, geleceğimizi emanet ettiğimiz sevgili gençlerimiz başta olmak üzere hepimize kutlu olsun.

     19 Mayıs 1919; Samsun için ayrı bir öneme sahiptir. Milli Mücadelenin fitilinin ateşlendiği şehrimiz görevini layıkıyla yerine getirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. O günden bu yana bağımsızlık ateşini sürekli diri tutmasını bilerek bağımsızlığımızın sembol şehirlerinden birisi olmuştur.

     19 Mayıs 1919; sömürgeci güçlerce dayatılan esaret altındaki bir geleceği reddederek, milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanan milletin bağımsızlık yolculuğunun başladığı gündür. O zaman başlayan bu kutlu yürüyüşümüz bugün de devam etmektedir. Önümüze çıkan, çıkarılan bütün engellere rağmen bağımsızlık mücadelemiz hiç sönmeden devam etmektedir.

     19 Mayıs 1919 sadece bir tarihi değil; bir milletin yeniden doğuşunu, millet iradesi ve hâkimiyetini ifade eder.  

     Sevgili Gençler,

     19 Mayıs 1919’da başlatılan onurlu mücadeleye canıyla, malıyla, duasıyla, evladıyla… destek veren aziz milletimiz, birlik ve dirlik ruhuyla Türkiye Cumhuriyeti devletimizi kurmuş ve onu gençliğimize emanet etmiştir. Kahraman ecdadımızın bin bir fedakârlıkla edindiği ve bizlere bıraktığı mukaddes mirasın asıl sahipleri sizlersiniz

      Milli, ahlaki ve dini açıdan ecdadımızın mirasına sahip çıkan ve kıyamete kadar bu mirasa sahip çıkacak olan siz gençliğimizin, üzerine aldığı bu sorumluluğu en iyi şekilde taşıyacağınıza şüphemiz yoktur. Bizlerin de Bugün gösterdiğimiz bütün çabalarımız, yaptığımız çalışmalar geleceğimizin teminatı gençlerimizi yarınlara en iyi şekilde hazırlamak, onlara daha güçlü daha müreffeh bir ülke bırakmak içindir.

      19 Mayıs’ta başlatılan onurlu mücadelenin önderi başta Gazi Mustafa Kemal ve bütün kahramanlarımızı minnetle anıyor, geleceğimizin teminatı ve bütün insanlığın ümidi olan gençliğimizin bayramını kutluyorum.

 

    Coşkun ESEN

İl Milli Eğitim Müdürü

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.