SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü

     İstiklal Marşı'nın,  Gazi Meclisimiz tarafından milli marş olarak kabul edilişinin üzerinden doksan dokuz yıl geçti. Türk milletinin yüksek şahsiyetini,  hürriyete olan inancını ve şühedanın bayraklaşan şehâdetini, coşkun bir üslupla anlatan İstiklal Marşı 12 Mart 1921 tarihinde Büyük Meclis tarafından milli marş olarak kabul edilmiştir.

     İslami mefkûreler ve milli duygular Akif'in şiirini ateşleyen terkibin esas unsurlarıdır. O, ecdadın manevi mirasını, millet aşkıyla birleştirerek edebiyatımıza ölümsüz mısralar kazandıran vatan şairidir.  İstiklal Marşı'nı, Akif'in şiir okyanusundaki en kuvvetli fırtınaya benzetmek yerinde olur; zira bu ölümsüz şiir, gençliğin amentüsü, gelecek nesillerin kılavuzu olabilecek niteliktedir. Marşın kabul edilişinin doksan dokuzuncu yıldönümü vesilesiyle büyük şair Mehmet Akif ERSOY'u saygıyla anıyor, onun ifadesiyle Allah'ın bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmamasını temenni ediyorum.

       Coşkun ESEN

  İl Milli Eğitim Müdürü

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.