SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

10-16 Mayıs Engelliler Haftası

10-16 Mayıs Engelliler Haftası

Bir toplumda sürekli gelişmeyi sağlamak her bir bireyi eğitim sürecine dâhil etmekle mümkün olmaktadır. Her bir ferdin yetenekleri, yeterlilikleri ve becerileri engellenmediği sürece geliştirilecek yönleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli bireylerin yaşamın her alanına katılması, eğitim başta olmak üzere her türlü imkândan en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması en tabii haklarıdır.

Toplumun her kesiminde özel eğitim konusunda bilgi ve farkındalığın oluşması, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitimden en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması adına hepimize büyük bir sorumluluk düşmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu konudaki görevlerimizi büyük bir sorumluluk bilinci içinde yerine getirmekte ve çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekteyiz. Yürüttüğümüz çalışmalar toplumumuzun her bir ferdine ilgi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda daha kaliteli eğitim fırsatları sunmaktır. Engellilik bireyin kendisi ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını da beraberinde getirebilmektedir. Bu durum ailelerin hassas ve dikkatli olmalarına yol açarken onların yaşadığı güçlüklerle baş etmeleri sürecinde de bizlere birtakım görevler yüklemektedir. Bu görevlerin belki de en önemlisi engelli birey ve ailesi ile empati kurmaktır. Bu hafta münasebetiyle her bireyin engelli adayı olduğuna, engelli bireylerimize yönelik olumlu tutum ve davranışlar sergilenmesinin önemine dikkat çekilmektedir. Ayrıca engelli bireylerin toplumsal yaşamda hoşgörü ile karşılanan, seven, sevilen, üreten insanlar olarak var olabilmelerine destek olunması da amaçlanmaktadır.

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada;

" Tüm dünyayı zor günlerle karşı karşıya bırakan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında eğitim kurumları tatil edildi ve uzaktan eğitim süreci devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak her sene okullarımızda yaptığımız Engelliler Haftası etkinliklerini başta öğrencilerimiz ve aileleri olmak üzere öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimizin de desteği bu yıl hep birlikte evlerimizden yapacağız. Ailelerimizin çocuklarımızla yaptıkları ve bizlere ulaştırdıkları etkinliklerin video, fotoğraf  vb. görsellerini web sayfamızdan, sosyal medyadan, EBA'dan, 'Özelim Eğitimdeyim' mobil uygulamasından sizlerle paylaşacağız.

Bakanlık olarak özel çocuklarımıza ve ailelerine her zaman destek olmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Bu haftanın önemine binaen özel çocuklarımız için yapılan çalışmalara kısaca değinmek istiyorum. Özel çocuklarımız için okullarımıza 155000 adet materyal gönderdik, 330.000 öğrencimize şartlı nakit desteği sağladık. 490 meslek edindirme atölyesi, 172 uygulama evi, 135 özel eğitim sınıfı, 450 destek eğitim odasını okullarımıza kazandırdık. 63 sanat, spor ve müzik sınıfı yaptık, 423 braille okuma ve not alma cihazı, 185 braille kodlama kiti, 150 braille bilim kiti dağıttık, çeşitli projelerle okullarımızda oyun parkları, donatılmış sınıflar oluşturduk. Sosyal yönden özel çocuklarımızı desteklemek için engelsiz sinema şenliği, gençlik kampları, kültür gezileri yaptık. Özel çocuklarımızın eğitimlerini en iyi şekilde almaları için programları güncelledik, 88 adet yeni ders kitabı, binlerce etkinlik kartından oluşan yardımcı kaynaklar yazdık. Dijital olarak ve uzaktan eğitimde çocuklarımızı desteklemek için öğretici yarışmalar, eğitimler ve oyunlar içeren 19 adet uygulamayı, Türk İşaret Dili web sayfasını, EBA ve EBA TV için 345 adet videoyu, kaynaştırma öğrencilerimiz için 5000'e yakın uyarlanmış ders etkinliklerini, günlük 10 etkinlikten oluşan takvimimizi, mebozelegitim adıyla sosyal medya platformlarını, tüm öğrenci, aile ve öğretmenlerimizin ücretsiz kullanacağı ozelimegitimdeyim mobil uygulamayı kazandırdık. Özel çocuklarımız, okulları bitince meslek sahibi olsunlar diye 18 alanda mesleki yeterlilik belgesi sağladık. Kısacası özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımızın sosyal, kültürel ve mesleki açıdan gelişimlerini sağlayarak hayatın her alanına etkin katılımları için her geçen gün çalışmalarımızı arttırmaktayız.  

Sevgili çocuklar değerli anne babalar, bizlere engeller hayatın akışını yakalamaya engel değildir dediniz, bize farklılıklarımızla bir bütün olmanın güzelliğini gösterdiniz. Asıl engel, engelleri görmemektir dediniz; her insanın içinde bir cevher olduğunu bize siz öğrettiniz. En büyük engelin sevgisizlik olduğunu söylediniz, kalplerimizdeki engelleri kaldırdınız. Bize öğrettiğiniz bütün güzellikler için minnettarız. Hep birlikte çok daha güzel olduğumuzu biliyoruz ve bunun için her gün çalışıyoruz. Her ne kadar bugünlerde bir arada olamasak da şunu bilin ki asla yalnız değilsiniz. Ayrıca bu özel hafta vesilesiyle, tüm enerjilerini çocuklarımız için sarf eden özel eğitim camiasının çok kıymetli ve eli öpülesi anneleri ile tüm annelerimizin anneler gününü kutlarım.

Özel eğitim için emek harcayan çalışma arkadaşlarımıza, yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve diğer paydaşlarımıza teşekkür ediyor; sadece eğitime erişim konusunda değil, yaşamın tüm alanlarında engelsiz bir dünya temenni ediyorum." dedi.

12-05-2020

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.