SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası Çalıştayı Eğitimde Marka Şehir Samsun’ da Başladı.

Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası Çalıştayı  Eğitimde Marka Şehir Samsun’ da Başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından ilimizde düzenlenen “Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası Çalıştayı”  13 Temmuz 2016 Çarşamba günü Saat 09:30 da açılış programıyla başladı.

Açılış programı Sayın Valimiz İbrahim ŞAHİN ile Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Yusuf BÜYÜK ve Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Dr. Cem GENÇOĞLU’ nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN, “Yabancı dil öğretiminin tarihi boyunca dilin nasıl öğretileceği daima tartışma konusu olmuştur. Bu sebeple süreç boyunca birçok farklı yöntem geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Dil öğretiminde yöntem, öğrenciyi eğitimin amaçlarına en çabuk ve en güvenilir olarak ulaştıracak olan bir öğretim unsurudur.

“Samsun Zümre Çalıştayında” yabancı dil öğretmenlerimiz; “Yabancı dil öğretiminde uygulanan etkili öğretim yöntem ve teknikleri”, “Yabancı dil öğretiminde ölçme ve değerlendirme”, “Yabancı dil öğretiminde yabancı dil öğretimi” gibi 7 başlıkta 1000’e yakın  yabancı dil öğretmeninin görüşleri, tecrübeleri ve önerileri alındı.  “Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası” gibi bakanlığımız ve eğitim geleceğimiz için önemli olan çalıştaya ev sahipliği yaptığımızdan dolayı çok memnunuz. Çalıştay’ın ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ben calıştayın ilimizde düzenlenmesinde emeğine geçen Temel Eğitim Genel Müdürümüze, katılımları ile bizleri onurlandıran Müsteşar Yardımcımız Yusuf BÜYÜK Beyefendi ile saygı değer Valimize ve tüm katılımcılara teşekkür ediyor saygılar sunuyorum dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem GENÇOĞLU, "Bu çalıştayın ardından önümüzdeki hafta daha detaylı bir çalıştay daha gerçekleştireceğiz. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Samsun ilinde müfredata yönelik çalışmalarında ilk kalem çizgisini Samsun´dan atıyor. İlklerin şehri olarak Samsun, Türk medeniyetinde ve tarihinde çok önemli bir yere sahip. Bu hareketi Samsun´da gerçekleştirmek bizim için çok önemli bir çerçeve olacak. Önümüzdeki hafta Türkçe ve yabancı dil müfredat çalışmalarını Samsun´dan başlatacağız" şeklinde konuştu.

Müsteşar Yardımcımız Sayın Yusuf BÜYÜK yaptığı konuşmasında,” Çalıştay da hazırlanan bilgiler doneler bizim önümüzü açacak. Biz artık Milli Eğitim Bakanlığı olarak sadece yabancı dil eğitimi konusunda değil bütün dersler konusunda daha iyi nasıl öğretebiliriz daha iyi nasıl eğitebiliriz geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi dünya standartlarında nasıl yetiştirebiliriz bunun azmi ve gayreti içerisindeyiz. Çalıştayın verimli ve başarılı geçmesini temenni ediyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Katılımlarından dolayı Sayın Valimize de teşekkür ediyorum” dedi.

 Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN yaptığı konuşmasında, “Dil öğrenmenin zor olduğuna inanıyoruz. Zor olduğuna inanarak öğrenmemeye başlıyoruz. Aslında yabancı dil öğrenmek çok kolay. Biz dili daha yalın, daha sade görmek zorundayız. Bizim ciddi anlamda kendimize sorgulama yapmamız gerekiyor. Nerde hata yapıyoruz. Bunu görmemiz gerekiyor. Arkadaşlar batılı ülkelere gittiğinizde yüzde sekseni akıcı dil kullanmış olmasına rağmen, biz ise yüzde yirmilerdeyiz. Onun için buna biraz daha kafa yormamız gerekiyor.  Kanaatim eğer bir çalışma yapılacaksa mutlak suretle daha küçük yaştaki çocuklara yönelmemiz gerekiyor. Eğer çağdaş, gelişmiş, modern ve demokratik bir ülke olacaksak, bunun yolu, yöntemi mutlak suretle farklı dilleri konuşan bir ülke olmamızla olacaktır” dedi. 

             İl ve İlçe eğitim yöneticileri ile 12 ilden 20 akademisyen ve çok sayıda öğretmen katıldığı “Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası Çalıştayı” iki gün sürecek.

13-07-201613-07-201613-07-201613-07-201613-07-201613-07-2016

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.