SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Eğitimin Yıldızları" Projesi Ödül Töreni Düzenlendi

"Eğitimin Yıldızları" Projesi Ödül Töreni Düzenlendi

     İlimizdeki okullarda eğitim öğretim kalitesini artırmak. Farklı uygulamaları teşvik ederek; öğrencilerimizin ve ilimizin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla uygulanan Eğitimin Yıldızları Projesinin bu yıl 3. sü düzenlendi.

     Anadolu Eğitim ve Sosyal Vakfı sponsorluğunda Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Eğitimin Yıldızları projesi, yenilikçi uygulamaları eğitim sistemine kazandırmayı, öğrenci ve öğretmenlerimize daha iyi eğitim ve öğretim imkânları sunmayı, 2023 Türkiye vizyonunun gerektirdiği hedefleri yakalamayı amaçlıyor.

     Okullardaki başarılı projelerin, başarılı olan öğrenci ve onlara destek olan öğretmenlerimizin motivasyonlarını arttırarak, başarılarının devamını sağlamak üzere ödüllendirilmesi hedefleniyor.

     Bu yıl 3. Sü düzenlenen projeye toplam 376 başvuru yapıldı. 18 Kategoride ödüle layık görülenler ödüllerini 26 Mayıs 2017 Cuma günü saat 13:30 da düzenlenen ödül töreni ile aldılar.

     Ödül Töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ESEN, “Eğitim felsefemizin temelinde 21. yüzyıl dünya vatandaşının sahip olması gereken temel yaşam becerilerinin öğrencilerimizce kazanılmasını sağlamak yer almaktadır. Bu beceriler hepimizin bildiği gibi; bilim ve teknolojide yetkin olma, öğrenmeyi öğrenme, kültürel farkındalık oluşturma, girişimci ve sosyal birey olma yetkinliklerine sahip olmayı gerektirmektedir.

     Hepimizin tek bir amacı var, öğrencilerimiz. Onların en iyi eğitimi almaları, kendi potansiyellerini kullanıp geliştirebilmeleri. Millî manevi değerler zemininde 21. yüzyıl becerilerine ulaşmaları, bedenen sağlıklı ve mutlu bireyler olmaları. Kültürel, sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetlere katılmaları. Onların kendisini iyi ve doğru şekilde ifade edebilen, en az bir yabancı dilde iletişim kurabilen, özgüven sahibi, estetik beğenisi gelişmiş, üretime ve girişime dönük bireyler olmalarını arzu ediyoruz.

     Bilginin sürekli güncellendiği ve çoğaldığı günümüz dünyasında çağa ayak uydurabilmek için bizler de dinamik bir hale gelmeliyiz. Okullarımızı da sürekli kendilerini yenileyen, değişen kurumlar olarak dizayn etmeliyiz ki öğrencilerimiz kendilerini geleceğe hazırlayabilsin. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ifadesiyle “Değişerek devam etmek, devam ederek değişmek” şeklinde kendini bulan anlayışı okullarımıza yerleştirmeliyiz. Eğitimin yıldızları projesi de bu düşünceden ilham almıştır. Okulun niteliğini ve performansını geliştirebilmek, iyileştirme ve geliştirme çalışmalarını sürekli kılabilmek için ise ÖDÜLLENDİRME önemli bir süreçtir.

     Bunun için eğitimde model teşkil edecek örnek çalışmalar hazırlamak, uygulamak ve bunu bütün ilgililerle paylaşmak adına “Eğitim Yıldızları” adlı proje İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 3 yıldır yürütülmektedir. Eğitimin Yıldızları projesi ile eğitimde uygulanan örnek çalışmaları; yerel, ulusal ve uluslararası platformlarda paylaşmak, yaygınlaştırmak ve okul kültürüne dinamiklik kazandırmayı amaçladık.

      ”EĞİTİMİN YILDIZLARI” projesi ile okullarımızın “Değişerek devam etme, devam ederek değişme” yeterliğini kazanabilmesi için okul çalışanlarını, velilerini ve okulun diğer paydaşlarını teşvik ederek okullarda eğitim öğretim kalitesini arttırmak ve ilimizin gelişimine katkıda bulunmak hedeflenmiştir.

     Bugün burada bu özellikleri taşıyan kurum, kişi ve projeleri Samsun kamuoyuyla tanıştırmak için bulunuyoruz. Gönlümüz isterdi ki başvuru yapan her kurumumuza ödül verelim. Bütün kurumlarımız bizim için birer yıldızdır. Ancak projemiz sadece bir birinciyi seçme üzerine oluşturulmuştur. Kategori birincilerini belirlemek için İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak değerlendirme komisyonu kurduk. Proje kapsamında oluşturulan değerlendirme komisyonu yıldızlarımızı, objektif veriler, gerçekçi kriterler ile oluşturulmuş formlar ve saha ziyaretleri yoluyla değerlendirmiştir.

     Eğitimin yıldızı olmak için bu yıl 376 başvuru arasından seçim yapmakta çok zorlandık. Bizim için her kurumumuz birer yıldız. Ancak proje bize bir tane seçim yapmamızı söylüyordu. Bizde 18 Kategoride Samsun Eğitim yıldızlarını seçtik. Projenin hazırlanmasında ve organizasyonunda görev alan AR-GE ekibimize, hazırladıkları projeler ile Samsun eğitimine önemli katkı sağlayan öğretmenlerimize özverilerinden dolayı teşekkür ediyorum.

     Eğitimde başarı için Sivil toplum kuruluşlarının eğitim içinde aktif katılımı çok önemlidir. Samsunda eğitimin niteliği için yaptığımız birçok faaliyette yanımızda olan Anadolu Vakfına, Anadolu Vakfı Genel Müdürü Selim Güven’e ve Anadolu Vakfı Sosyal Yardım Vakfı Pazarlama ve Proje Müdürü Nil Çeltek’e ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

     Eğitimin Yıldızları Projesinde Yılın Eğitim Gönüllüsü Ödülü  Köksal ERSAYIN’ a, Yılın Duyarlı Öğretmeni  Derya  ÖZCAN -Atakum Nene Hatun Anaokulu, Yılın Duyarlı Velisi Sarah Taha ABDÜLKAREEM- Atakum Halide Edip Adıvar  Anaokulu  Yılın Duyarlı Çalışanı  Mahir KAVUN -İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Yılın Duyarlı Öğrencisi Kader ÇOTUR- Bafra Atatürk Ortaokulu, Yılın Duyarlı Okul - Canik Karşıyaka Anadolu Lisesi Yılın Eğitim Ortamı İlkadım Kazım Orbay İlkokulu, Yılın Eğitim Uygulaması  İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü , Yılın Sanat Okulu İlkadım  Çatalarmut İlkokulu, Yılın Spor Okulu, İlkadım  Gülsüm Sami Kefeli Ortaokulu, Yılın Sosyal Proje Okulu  İlkadım  Samsun Anadolu Lisesi, Yılın Proje Okulu Atakum  Halide Edip  Adıvar Anaokulu, Yılın Çevreci Okulu Atakum  Seyfi Demirsoy Ortaokulu, Yılın Bilim Okulu Canik  Canik İMKB Anadolu Lisesi, Yılın Akademik Okul -Bafra  Evrenuşağı Ortaokulu Eğitim Gönüllüsü Kurumsal , Yılın Veli Uygulaması Havza Ortaklar İlkokulu, Yılın Okulu İlkadım İstiklal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine verildi.

     Ödül Törenine, İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun ESEN, İlkadım Kaymakamı Turan ATLAMAZ, Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı Genel Müdürü Selim Güven, Proje Koordinatörü Nil ÇELTEK, Canik Belediye Başkan Yardımcısı Alican USTA, İl ve İlçe Eğitim Yöneticileri, Okul Müdürleri, Öğretmen ve Öğrenciler katıldı.

 

26-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-2017

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.