SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı'nın 100. Yılı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Teşrifleriyle Samsun'da Coşkuyla Kutlandı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı'nın 100. Yılı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Teşrifleriyle Samsun'da Coşkuyla Kutlandı

            19 Mayıs Atatürk' Ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı' Nın 100. Yılı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan' ın Teşrifleriyle Samsun'da Coşkuyla Kutlandı.

            İlk olarak 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. Yıl Kutlamaları Sayın Valimizin Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başladı. Tören, çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti. Daha sonra Valimiz Sayın Osman Kaymak, Anıt Şeref Defteri'ni imzaladı. Valimiz Sayın Osman Kaymak, 19.05.2019 Pazar günü saat 08.00'da Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da karaya çıkmasını temsilen Şanlı Bayrağımızın Kurtuluş İskelesinden karaya çıkarılması töreni gerçekleştirildi.

            Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve 18 silah arkadaşının Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 100. Yıldönümü, 19.05.2019 Pazar günü saat 09.40'da Cumhuriyet Meydanı'nda büyük bir coşkuyla kutlandı.

            Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 100. Yıl kutlaması, Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bölge Bando Takımı eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından İstiklal Mesleki Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Aysun Çelikli 'Bandırma', Semih Yıldız ise 'O Geliyor' adlı şiirini okudu.  Daha sonra Gençlere ve Samsun Halkına hitap etti.  Sayın Valimizin konuşmasının ardından Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu, Bisiklet Hareketi Derneği, Keşan Saros Spor Derneği tarafından, Valimiz Sayın Osman Kaymak'a Keşan ilinden ve Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evden alınan toprak ve Türk Bayrağı takdim edildi. Sayın Valimiz bu emaneti öperek teslim aldı. Ayrıca '100. Yılda İlk Adım'dan Kurtuluş'a Ata'nın İzinde 19 Günde 1919 Kilometre Pedallıyoruz' projesi kapsamında Ankara'dan bisikletle gelen Yaşam Bisiklet Derneği tarafından Sayın Valimize toprak ve Türk Bayrağı'nı zeybek dansı oynayarak teslim edildi.

      Daha sonra Türkiye'nin en profesyonel mehter takımı Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü tarafından muhteşem gösteri sunuldu. 19 Mayıs Lisesi Mezunları Hava Merasim Bölüğü selamlama geçişi gerçekleştirdi. Ardından Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bölge Bando Takımı mini konser verdi. Konserin ardından Ankara Çankaya ilçesinden gelen Necdet Seçkinöz ortaokulu öğrencileri ve öğretmenleri tarafından mini konser sunuldu. Ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi sporcuları ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları tarafından spor gösterisi sunuldu. Samsun Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibi tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu.

       Törende daha sonra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Kıdemli Albay M. Şükrü Tandoğan, Valimiz Sayın Osman Kaymak'a Kuva-yi Milliye'nin ruhunu, misyonunu ve vizyonunu temsil eden kalpak hediye etti ve törene katılan Azerbaycanlı gazileri temsilen Gazi Emin Hasanlı bir teşekkür konuşması yaptı.

        Program yerli ve yabancı 500 atletin katılımıyla 20 km'lik parkurda Adeka'nın sporsorluğunda gerçekleştirilen 100 Bin TL ödüllü, 'Samsun 100. Yıl 19 Mayıs Uluslararası Yarı Maratonu'nu ödül töreninin ardından sona erdi.

       Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Siyasi Parti Genel Başkanları, Bakanlarımız ve Valimiz Sayın Osman Kaymak,19.05.2019 Pazar günü saat 14.30'da Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde Samsun Tütün İskelesi'nde düzenlenen 19 Mayıs 1919'un 100. Yılı etkinlikleri kutlama programına katıldı.

      Programda Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Bando Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği takımı konser verdi. Ardından yapılan muhteşem Solo Türk gösterisi izleyenleri gururlandırdı.

       Milli Mücadele'nin 100. Yılında, Bandırma Vapurunun izlediği rotayı izleyerek 16 Mayıs akşamı İstanbul'dan tarihi yolculuğa çıkan Piri Reis Üniversite Gemisiyle 81 ilden 182 genç yanlarında getirdikleri toprağı, Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Dragon Bot Kürek Takımı Sporcuları ise İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya'dan aldıkları bayrağı 19 gün süren yolculukları neticesinde ilk adımın atıldığı Samsun'a gelip tören alanına intikal ederek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a takdim ettiler.

      Biz kökü tarihin binlerce yıllık derinliklerine uzanan bir millet ve devletiz diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "Sadece Cumhurbaşkanlığı forsumuzda temsil edilen 16 devletimizin 2 bin 200 yılı aşkın bir geçmişi vardır. Bugünkü isimleri ile ifade edecek olursak Avrupa'dan Rusya'ya ve Orta Asya'ya, oradan Moğolistan, Çin, Pakistan, Hindistan, Afganistan, İran, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya kadar ecdadımız devlet kurmuş, hüküm sürmüştür. Bu süreç içinde elbette pek çok kritik dönüm noktası vardır. Her dönüm noktasının önümüzde açtığı yollar da farklıdır. Mesela yaklaşık bin yıl önce Sultan Alparslan'ın Malazgirt'te kazandığı zafer sadece iki ordunun çarpışmasının sonucundan ibaret değildir. Bu zafer aynı zamanda milletimiz için geleceğini kuracağı yeni bir coğrafyanın kapılarının açılışının müjdecisidir. Coğrafyamızdaki ilk devletimiz Anadolu Selçuklu'nun İznik'ten Konya'ya uzanan ve asırlar boyunca süren süreç çok daha büyük bir doğum ile neticelenmiştir. Söğüt'te toprağa dikilen Osmanlı çınarı, 600 yılı aşkın süre boyunca 3 kıta 7 iklimde şanla, şerefle, gururla bayrağımızı dalgalandırmıştır. Osmanlı'nın takati kesildiğinde yerini taze bir nefes olarak Cumhuriyetimiz almıştır." dedi.

        Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir asır önce bugün Samsun'a herhangi bir kişi olarak değil, Osmanlı'nın en parlak, en gelecek vaat eden subaylarından birisi olarak ayak bastığını ifade eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "Beraberindeki arkadaşlarının her biri aynı payeyi taşıyordu. Ankara'ya kadar süren uzun yolculuğu boyunca kendisi ile birlikte hareket eden her komutanın, her kamu görevlisinin de sıfatı aynıydı. Çünkü bizim geleneğimizde devletin ismi ve yöneticileri değişir ama ona ebet müddetlim vasfı veren anlayış hep baki kalır. Devlet ebet müddet milletin bizatihi kendisidir. Aslında ismi, bayrağı, coğrafyası değişmiş olsa da bizim devletimiz hep tektir. Cumhurbaşkanlığı Forsu işte bu kadim tek devlet anlayışının remzidir. Geriye dönüp sadece son bin yıla bakıldığında dahi Avrupa'nın ortalarından Afrika'nın derinliklerine kadar uzanan geniş bir coğrafyada hüküm süren ecdattan geriye sadece sevgiye, saygıya, muhabbete ve adalete dayalı hatıralar kaldı.

        Ne sömürgeciliğin, ne soykırımın, ne zulmün ne de herhangi bir başka utancın bu milletin sicilinde yeri yoktur. Son iki asrımız çok büyük acılarla çok büyük kayıplarla geçmiş olmasına rağmen bu duruşumuzdan en küçük bir taviz vermedik. Osmanlı Balkanlar'dan çekilirken tarihin en büyük soykırımı bizim milletimize uygulanmıştır. Osmanlı 1. Dünya Savaşı'nda dört bir yandaki cephelerde canını dişine takıp savaşırken arkadan vurulup kadın, yaşlı, çocuk milyonlarca vatandaşını kaybeden yine bizdik. Onca derin acıya rağmen milletimiz hiçbir zaman düşmanına benzemek gibi bir yanlışın içine düşmemiştir. İhanetlerin en büyüğüne verdiğimiz cevap sade tehcirden ibarettir."şeklinde konuştu.

         Bugün 19 Mayıs'ta Samsun'dan başlayarak Cumhuriyetin kuruluş yılı olan 29 Ekim 2023'e kadar sürecek bir dizi 100.Yıl etkinliğine başladıklarını belirten Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "Daha önce Çanakkale Zaferimizin 100. yılını muhteşem bir şekilde kutladık. Bu tür yıl dönümleri ülkeler ve toplumlar için hem köklü bir muhasebe, hem de gelecek hedeflerini gözden geçirme vesilesidir. Biz de bu yıl 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkış ile başlayıp 22 Haziran Amasya Tamimi'ni, 23 Temmuz Erzurum Kongresi'ni, 4 Eylül Sivas Kongresi'ni coşkulu bir şekilde anacak, muhasebemizi yapacak, hedeflerimizi hep birlikte tazeleyeceğiz. Önümüzdeki yılın 23 Nisan'ı sadece Milli Mücadelenin değil, bu sürecin Milli İrade eliyle yürütülmesi kararının da 100. Yıl dönümü olması münasebetiyle ayrı bir öneme sahiptir. Biz kendi hesabımızı bu muhasebeyi uzun yıllar boyunca yaptık, önce de yaptık. 2011 yılında milletimizin önüne 2023 hedefleri ile çıktık.

        Cumhuriyet tarihinin en iddialı demokrasi ve kalkınma hedeflerini ifade eden 2023 vizyonu bu güne kadar hep kılavuzumuz oldu. Türkiye'nin özgürlüklerde ve ekonomide geldiği seviye 2023 hedeflerimize adım adım yaklaştığımızı gösteriyor. Son 6 yılda üst üste yaşadığımız badirelerin enerjimizi ve kaynaklarımızı mecburen krizleri çözmeye yöneltmemiz sebebiyle bizi biraz yavaşlattığı da bir gerçektir. Her şeye rağmen 2023 hedeflerimize bağlıyız ve takibini yapıyoruz. Eğer bugün uluslararası alanda karalama kampanyalarına maruz kalıyorsak sebebi milletimizin bu coğrafyadaki bin yıllık varlığını sürdürme konusundaki kararlılığını temsil ediyor olmamızdır. Bugün burada görüyorum ki, gençlerimiz bu büyük oyunu görüyor ve ezanlarına, bayraklarına, vatanlarına, devletlerine dört elle sahip çıkıyor." dedi

       'Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' vurgusunu yineleyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "Gazi Mustafa Kemal beraberindeki bir avuç arkadaşı ile Samsun'a ayak bastığında başlattığı mücadeleye inanmayanlar vardı, rahmetli Menderes demokrasi bayrağını açtığında ülkemizde böyle bir şeyin olmayacağını düşünenler bulunuyordu, merhum Özal Türkiye'yi kendine güvenen ve dünyada söz sahibi bir ülke haline dönüştürmek için yola çıktığında ona kin besleyenlerin sesi daha çok çıkıyordu. Biz de 17 yıldır ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkartmak için attığımız her adımı Türkiye'ye inanmayan, güvenmeyen, içten içe husumet duyan kesimlere rağmen gerçekleştirdik. Nasıl ki, Gazi Mustafa Kemal 19 Mayıs'ta işgale boyun eğenlere, çareyi mandada arayanlara itibar etmeden sadece Hakk'a ve halka inanarak mücadelesini yürüttüyse, biz de aynı şekilde hareket ediyoruz. Kendi ülkesinin tökezlemesinden medet uman dahili bedbahtlara, bütün bunlara rağmen Türkiye'yi dimdik ayakta tutuyor, hedeflerimize doğru ilerliyoruz." şeklinde konuştu.

        Şimdi gençlerimizden bir söz istiyorum diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "19 Mayıs ruhunu tıpkı ilk günkü heyecanı ile yaşatmaya var mısınız, 23 Nisan ruhunu o günkü heyecan ve coşku ile sürdürmeye var mısınız, 29 Ekim ilan ettiğimiz Cumhuriyetimize ilk değil son devletimiz olduğu bilinci ile sahip çıkmaya var mısınız, uğrunda büyük acılar çektiğimiz, büyük mücadeleler verdiğimiz demokrasimize gözümüz gibi bakmaya var mısınız, 15 Temmuz'da olduğu gibi istiklalimiz ve istikbalimiz uğrunda gerektiğinde canımız pahasına mücadeleye var mısınız, 2023 hedeflerimizi ne pahasına olursa olsun gerçekleştirmeye var mısınız, Türkiye'ye çelme takmaya, önüne engeller koyarak durdurmaya çalışanlara derslerini vermeye var mısınız, Sultan Alparslan'ın, Selahaddin Eyyubi'nin, Ertuğrul Gazi'nin, Fatih'in, Yavuz'un, Abdülhamit Han'ın, Gazi Mustafa Kemal'in izinden giderek maziden atiye kurduğumuz köprüyü ebediyete kadar ayakta tutmaya var mısınız? İşte geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlik bu, Asım'ın nesli bu, dosta güven düşmana korku veren gençlik bu." diye konuştu.

        Tütün İskelesinde düzenlenen törene ayrıca, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı M. Cahit Turan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Anavatan Partisi Genel Bşkanı İbrahim Çelebi, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Samsun ve Çevre İllerden Gelen Milletvekilleri, Samsun protokolü ve binlerce vatandaş katıldı.

        Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 100. Yıl Törenleri'ne katılmak üzere geldiği Samsun'da, törenin ardından Tekkeköy ilçesinde bulunan Yaşar Doğu Spor Salonu'na geçti.

            Burada "1919 Bitmeyen Yolculuk" drama sahne gösterimini izleyen Erdoğan, oyuncular ve programda emeği geçenleri, selamlama sırasında beraberindekilerle ayakta alkışladı. 

            Programın sonunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, gençler ve sporcular ile iftar programında bir araya geldi. 

            İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen' de tüm programlara katılarak büyük coşkuya eşlik etti.

20-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-201920-05-2019

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.