Haberler İlkadım Halk Eğitim Merkezi Sergisi Açıldı

İlkadım Halk Eğitim Merkezi Sergisi Açıldı

İl Özel İdaresi Sergi Salonunda İlkadım Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2011-2012 öğretim yılı kursları yıl sonu sergisinin açılışı yapıldı.

         Törene Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY, İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Mustafa CORA, İlkadım Kaymakamı Zafer ORHAN, , Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi CAMAŞ, protokol üyeleri, kursiyerler ve çok sayıda davetli katıldı.

         Açılışta konuşma yapan İlkadım Halk Eğitim Merkezi Müdürü Davut ERİŞGİN, ’’Halk Eğitim Merkezleri günümüzde beşeri gelişme, sosyal dayanışma, sosyal ve bölgesel gelişmelerin merkezi, değişen ve gelişen ekonomi ile iş gücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda kişilerin becerilerini artırıp hayat boyu öğrenme merkezlerine dönüştürülmüştür. Kurumumuzda 2011-2012 öğretim yılında 493 mesleki kurs, 911 sosyal ve kültürel kurs, 299 okuma yazma kursu olmak üzere toplam 1704 kurs açılmış olup, bunların 512’si normal statüde, 1187 tanesi işbirliği halinde açılmış kurslardır.’’ dedi.

         Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY, törende yaptığı konuşmada, ’’Bu gün İlkadım Halk Eğitim Merkezi’nin yıl sonu sergisinde birlikteyiz. Binleri aşan sayıda kurs ve kursiyerlerle çok önemli bir eğitim-öğretim yılını tamamlamış olduk. Bu kurslarda edinilen tecrübelerle ortaya çıkan ürünleri biraz sonra hep birlikte göreceğiz. Halk Eğitim Teşkilatımız, Milli Eğitim Bakanlığı´mızın taşrada önemli hizmetlerini yürüten teşkilatlarından birisidir. Milli Eğitim Bakanlığı´mızın yeni yapılanması içerisinde Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı bir birim olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Halk Eğitim Kurumumuz okula hiç gitmemiş, okul çağını geçirmiş belirli kademelerde bulunan insanlarımıza onların ilgi, istek ve becerilerine göre çeşitli süre ve seviyede kurslar açan ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda çeşitli faaliyetlerde bulunan önemli kurumlarımızdan birisidir. Samsun geneline bu anlamda baktığımızda bütün Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimizde etkin bir çalışma dönemi geçirildi. İlkadım Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü de bu çalışma dönemi içerisinde önemli faaliyetler yürüttü. Bir çok konuda önemli kurslar açıldı ve insanlarımızın burada eğitim alması sağlandı.

         Son yıllarda Halk Eğitimde kadınlarımıza yönelik kurslarımıza ağırlık verdik. Onların sosyal anlamda faaliyette bulunacakları bir takım alanlarda kursların açılmasını sağladık. Ekonomik anlamda kendilerine ve ailelerine katkı sağlayacağına inandığımız kursların açılmasına ağırlık verdik. Kurslardan edinecekleri bilgi ve beceri ile küçükte olsa birşeyler ürüterek kendilerine ve ailelerine katkı sağlayacak düzeye gelmelerini arzu ettik. Engellilere yönelik bir çok kurslar düzenledik. Dezavantajlı grup olarak adlandırabileceğimiz bir çok alanda çeşitli süre ve seviyede bir çok faaliyet gerçekleştirdik. Okuma-yazma kurslarımız Halk Eğitim Merkezleri aracılığı ile yürütülüyor. Son günlerde ilimizde bu konuda önemli faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Okuma-yazma oranlarımızın hızla yükseltilmesi için çalışmalarımızı büyük bir gayretle sürdürüyoruz. Bu çalışmaları yürütürken başta ilçe Kaymakamlarımız olmak üzere İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, Halk Eğitim Müdürlerimiz büyük bir gayret içerisinde çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu kurumlarda görev alan usta öğreticilerimizde özveri ile çalışmalarını sürdürüyorlar. Öğrenci olarak buraya gelen bir çok vatandaşta bu çalışmalarla birlikte önemli bilgi ve beceriye sahip oluyorlar. Ben bu çalışmalarda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Kurslara katılıp başarı belgesi almaya hak kazananları şimdiden kutluyorum. Bu sergimizin bundan sonra yapılacak çalışmalara örnek oluşturması temennisi ile hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.” dedi.

         Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY ve protokol üyeleri tarafından İlkadım Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen kurslarda başarılı olan öğrencilerin başarı belgeleri verilerek serginin açılışı yapıldı.

 Yayın:14.06.2012 - Güncelleme:03.09.2012 - 10:02 - Görüntülenme:1103 - İlgili Birim : Basın ve Halkla İlişkiler