SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi” Kapsamında Samsun İl Öğrenci Meclis Başkanlığı Seçimi Yapıldı

            TBMM İle Millî Eğitim Bakanlığı Arasında  İmzalanan Protokolle Yürürlüğe Konulan “Demokrasi Eğitimi Ve Okul Meclisleri Projesi” Kapsamında Samsun İl Öğrenci Meclis Başkanlığı Seçimi Yapıldı
“Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi” Kapsamında Samsun İl Öğrenci Meclis Başkanlığı Seçimi Yapıldı

 

TBMM ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında  imzalanan protokolle yürürlüğe konulan “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi” kapsamında Samsun İl Öğrenci Meclis Başkanlığı seçimi yapıldı.

 

16 Aralık 2014 Salı günü Samsun Öğretmenevinde gerçekleştirilen seçime İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Hanife ÖZTÜRK ERDİN, ilçe öğrenci meclis başkanları ilçe öğrenci meclis üyeleri, İl AR-GE Ekip Üyeleri, Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.  

 

Proje ile Cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması, hoş görü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevî değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

 

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Hanife ÖZTÜRK ERDİN, “Demokratik toplumlarda insanların renk, dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın birbirlerine hoşgörülü davrandıklarını, duygu, düşüncelerini özgürce ifade ettiklerini belirtmek isterim”. Dedi. Yapılacak olan il öğrenci meclis başkanlığı seçiminin ilimize, ülkemize hayırlı olmasını dileyerek geçici meclis başkanı olarak seçimin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verdi.

 

Bu amaçla 2014–2015 Eğitim Öğretim yılı Ekim ayında okullarımızda başlayan süreç, ilçe meclis başkanlığı seçimleri ile devam etmiştir. 17 ilçemizden seçilen 1 başkan ve 2 üye ile 51 kişilik il öğrenci meclisi oluşturulmuştur.

 

Açılış konuşmalarının ardından meclis üyesi öğrenciler ant içerek çalışmalarına başladı. Bu kapsamda İl öğrenci meclis başkanlığı için 12 öğrencimiz aday oldu. Adayların propaganda süreci ve ardından gelen seçimlerde Çarşamba İmam Hatip Orta Okulu 7. Sınıf öğrencisi Şeyma HACIFETTAHOĞLU Kullanılan 50 oyun 10’unu alarak Samsun İl Öğrenci Meclis Başkanı olmaya hak kazanmıştır.

  

 

            İl Meclis Başkanı seçilen öğrencimiz Ankara’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında özel oturumla toplanacak olan TBMM de Türkiye Meclis Başkanlığı seçimlerinde oy kullanarak ilimizi temsil edecektir.

 

 

Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi Basın Metni - 16/12/2014Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi Basın Metni - 16/12/2014Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi Basın Metni - 16/12/2014Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi Basın Metni - 16/12/2014Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi Basın Metni - 16/12/2014Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi Basın Metni - 16/12/2014Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi Basın Metni - 16/12/2014Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi Basın Metni - 16/12/2014Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi Basın Metni - 16/12/2014

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.