SAMSUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Açılışı Coşkuyla Kutlandı.

2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı ve İlköğretim Haftası, Düzenlenen Törenlerle Başladı.
2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Açılışı Coşkuyla Kutlandı.

2014-2015 eğitim-öğretim yılı açılışı için ilk olarak Atatürk Anıtına çelenk sunma programı gerçekleştirildi. Daha sonra İlkadım Kazım Orbay İlkokulunda açılış töreni gerçekleştirildi. Törene Samsun Valisi Sayın Hüseyin AKSOY, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin GİRGİN, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Binnur UZUN, İlkadım Kaymakamı Ahmet NARİNOĞLU İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan TOK, İl/İlçe Protokolü , Öğretmen , veliler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Okulun 8.sınıf öğrencileri okula yeni başlayan kardeşleri 1. Sınıf öğrencilerine hoş geldin diyerek çiçek sundular.

Törende Konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Aytekin GİRGİN:

“2014-2015 Eğitim öğretim yılına hep birlikte heyecanla, azimle ve sevinçle başlıyoruz. Hepimizin temel vurgusu eğitim yani öğrenme ve öğretmedir. Yusuf Has Hacip 11. Yüzyılda yazdığı ve mutluluk bilgisi anlamına gelen Kutadgu Bilig adlı eserinde, “İki  türlü insana insan derler: biri öğreten, biri öğrenen.”der. Böylece en önemli insanlık vasfının eğitim olduğunu vurgular.Bu söz öğrenmenin belli bir zaman dilimiyle sınırlanamayacağını hayat boyu süreceğini de net biçimde ortaya koyar.

En doğru yatırım insana yapılan yatırımdır. İnsan diğer canlılar gibi dünyaya bazı bilgilerle donanımlı olarak gelmez. Eğitime ve öğretime ihtiyacı vardır. Bu faaliyet bir yaşam boyu devam etse de insanın özelikle çocukluk dönemi, alacağı eğitim ve öğretim bakımından en kritik aşamadır. Hayata kişisel, sosyal, zihinsel, ve manevi anlamda iyi yetişmiş bireyler kazandırmak için çocukluk döneminin iyi değerlendirilmesi ve bu dönemde gerçekleştirilerek eğitimin çocuğun ilgi, yetenek, ve algına uygun olması gerekir.

Okullarımızın amacı; bilgiyi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve bunları insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli nesiller oluşturmaktır.

Çocuklarımızı uygarlığın yetişkin birer üyesi yapmak, araştıran ve sorgulayan kendi kendine karar verebilen, kararlarının sorumluğunu taşıyan, gelişen teknolojiyi yaşam biçimi haline getiren, eleştirmekle kalmayıp, çözüm üreten bir nesil olarak yetiştirmek temel görevimizdir.

Okullarımızdan ve öğretmenlerimizden temel beklentimiz bu kriterlere uygun davranmalarını, Milli eğitim temel amaçları doğrultusunda vatanını seven, insanî değerlere sahip mezunlar vermeleridir.

Bu dileklerle İlköğretim Haftasını kutluyor, yeni öğretim yılının hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Samsun Valisi sayın Hüseyin Aksoy’ da konuşmasında, "Her yıl yeni bir heyecan ve yeni bir başlangıç. Samsun´da eğitime baktığımızda bin 94 okulumuzda 14 bin 381 öğretmenimizle, 254 bin 721 öğrencimizle eğitim ve öğretime başlıyoruz. Eğitim ve öğretimdeki başarı noktamızı daha üst seviyelere taşımak ve fiziki şartları daha iyi noktaya getirebilmek için birçok kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği içersinde çalışmaktayız. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığımıza ve kapanmadan önceki çalışmalarını nedeniyle İl Özel İdaremize, hayırseverlerimize çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. Vali ve beraberindeki heyet bu yıl okula başlayan sınıfları ziyaret ederek başarı dileklerinde bulundular.

İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında Şehit Selman Özay İlkokulu ve 23 Nisan Ortaokulu öğrencileri tarafından Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Aytekin GİRGİN’ e ziyaret gerçekleştirildi. Öğrencilere Tablet bilgisayar ve çeşitli hediyeler verildi.

 

ilkogretim haftasıaçılışilkogretim haftasıilkogretim haftasıilkogretim haftasıilkogretim haftasıilkogretim haftasıilkogretim haftası

 

 

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 362 4358063 / 362 4355450 / 362 4355046

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.